15 Ekim 2010 Cuma

DENİZ SOM'UN VAZİYETİ YOK ARTIK

Aşağıdaki haberi hiç beklemiyordum. Çünkü illet sayrılığa karşı öylesine dirençli bir duruş sergilemişti ki "Vaziyet"ini koruyacağını düşünmüş ve umutla sayrılığını kafamdan atmıştım.
Ve sonunda, yaşamının sonlandığını "Uzun süredir Akciğer kanseri tedavisi gören Cumhuriyet Gazetesi yazarı Deniz Som 'un; saat 06:50'de hayatını kaybettiği açıklandı." haberiyle öğrendim; "İlk Kurşun" gazetesinden. Beynim kurşun yemiş gibi etkilendi.
Evet; Gazeteciler Cemiyetinden (TGC) yapılan açıklamaya göre, Som için yarın görev yaptığı Cumhuriyet Gazetesinde tören düzenlenecek. Bedeni, öğle vakti Şişli Camisinde kılınacak namazının ardından Nakkaştepe Mezarlığı’nda toprağa verilecek.
Sadece bedeni verilecek, toprağa, düşünsellikleri değil. Onun için hep aramızda yaşyacak.

İ 1953(09 Şubat) yılında İstanbul'da doğduğunu söyleyince; sevgili Aydın ağabey(Karasüleymanoğlu) iç çekti; "Hayret, çok gençmiş" diye. Gerçekten çok erken ayrıldı sevenlerinden. Aydın ağabey; "Türkiye de yazarların ortalam yaşını merak ettim ve araştırdım; 60-65" deyince, insanlar beni inşallah yazar olarak görmüyor diye bu sefer ben mırıldanmaya başladım. Çünkü hayat, birileri(kötüler) olsa bile, güzel dostlar nedeniyle çok güzel; o'nu öğrendim sayrılığım sonrası. Deniz bey Aydın ağabeyin ortalamasını yaklayamazdan gitti, fakat ortalamanın çok-çok üstünde yakaladığı doğrularıyla bizlerde vazgeçilmez "Vaziyet"ler yarattı.

Deniz bey; çok değerli bir insandı. Bir o kadar da hoşgörülü bir beyfendi.

İllet rahatsızlığa illet oldu ama, asla korkmadı ve kendisine bulaşan illeti "Vaziyeti"inde yayınlayabildi. Çünkü; yürekli bir insandI. Beyninde ve yüreğinde çözmüştü sayrılığını ve kamu ile paylaşmaktan çekinmemişti.

Belli süreçlerde, konuk olurdum Cumhuriyet'teki "Vaziyet" köşesine. Telefonla da konuşurduk. Özellikle hazırlamakta olduğum bir yapıtı biran önce bitirmem konusunda yüreklendirirdi her defasında.
Ve şimdi beklenmedik aceleciliğiyle, erken aramızdan ayrıldı.
Evet aramızdan ayrıldı. Çünkü insan; sevdiklerini kaybetmez, yüreğinde ve beyninde sürekli yaşatır.
İlle de "Vaziyet'"in sağ üst köşesindeki 'Martin Niemöller'in şu uyarısıyla akıllardan ve yürekten çıkmayacaktır: "Naziler önce komünistler için geldiler, bir şey demedim çünkü komünist değildim. Sonra sendikacılar için geldiler ve bir şey demedim çünkü sendikacı değildim. Sonra katolikler için geldiler ve bir şey demedim çünkü katolik değildim. Ve sonra benim için geldiklerinde ise çevremde benim için bir şeyler diyecek kimse kalmamıştı."
Cumhuriyet ailesinin ve tüm ulusun başı sağ olsun.
Güle Güle DENİZ SOM.
Devrimlerini korumakta güçlük çektiğimiz için, Devrim Şehitlerinde özrümüzü ilet.ŞEVKET ÇORBACIOĞLU
TEKNOPOLİTİKALARPLATFORMU
İLET-Kİ
evesbere@mynet.com


--------------------------------------------------------------------------------

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder