4 Kasım 2018 Pazar

ARHAVİ'NİN DOĞASINA VE DOĞANINA DUYARSIZLARCENNETİN İZDÜŞÜMÜ ARHAVİMİZE LÜTFEN İYİ BAKIN. YEREL VE GENEL SİYASİ KİMLİKLERİ BAZ ALAN DEĞERLENDİRMELERİ DEĞİL; ARHAVİMİZİN DOĞASINA VE DOĞANINA SAHİP ÇIKAN PROJELERİNİZİ BAZ ALARAK GÜNDEM OLUŞTURUN.
BU NEDENLE "İKİ RESİM BENİM DERSİM" DERSİMİZ OLSUN!!!
4 Kasım 2018
Sevgili kuzenim Jeoloji Mühendisi İsmet Çorbacıoğlu bana, 'Cennetin izdüşümü Arhavi'mizin Bölünmüş Sahil Yolu(Duble yol) geçmezden önceki bakir bir resmini göndermişti. ve ben de aynı yeri, 31 Ekim 2014’te kendimle görsellemiştim. İşte bu iki resmi karşılaştırdığımda inanın yüreğim yanmış, hüzünlenmiştim. Binlerce yılda oluşmuş, Koy, Falez ve Sidere Deresi'nin oluşturduğu Delta'nın üzeri, Bölünmüş Sahil Yolu, yani Beton Bir Bant ile kapatılarak yok edilmişti..TMMOB-İMO Genel Sekreteri ve TMBD Genel Başkanlığım dönemlerinde, öncesi ve sonrasında, İMO(İnşaat Mühendisler Odası) Trabzon şubemiz ve ilgili meslek odalarıyla ortak  etkinlikler yaparak sürekli uyardık; “Sahil yoluna karşı değiliz; yolu güneyden kuşaklama yöntemle geçelim ve sahillerimizi bozmayalım. Karadeniz'imizin, "Karadenizliyle özdeş" kıyılarımızdaki yürekli ve de coşkulu haykırışlarını sonümlendirmeyelim” diyerek..Bize sadece  Perşembe ve Çayeli insanı kulak verdi ve sahil yolunu güneyden geçirdi ve başardı, genelde niye başaramadığımızı sorgulamalıyız?

Yüreğim yanmaya ve hüzünlenmeye hala devam ediyor, çünkü bu sefer Arhavi’min yüreği 2 paralık enerji için, HES’in cebri borusu saplanarak, dereleri kurutulma sürecine sokuldu.
Yerel seçimde Belediye başkan adayları özellikle olguya bu duyarlılıkla yaklaşan proje ve programla güzel halkımın karşısına çıkması yerel ve ulusal değil evrensel zorunluluktur.. Lütfen, Doğayı ve Doğanı yok eden bu acımasızlığı Doğan olarak sorgulayın, çünkü Doğa sorguluyor ve kendinden alınanı geri almanın savaşını veriyor.Gün gelir doğan da sizi sorgulayıp size verdiğini geri almasını bilir..
Tüm Arhavi’min güzel insanlarının bu çizgideki duyarlılıklarıyla seçme iradelerini sandığa yansıtacaklarına inancım tamdır..
ŞEVKET ÇORBACIOĞLU
TEKNOPOLİTİKALAR PLATFORMU
Sevket-che@hotmail.com.tr
evesbere@mynet.com
GSM: 0506 609 00 32

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder