28 Şubat 2018 Çarşamba

KANAL İSTANBUL ÇED RAPORU KAMUDAN SAKLANIYOR MU?


KANAL İSTANBUL ÇED RAPORU HABERİ NEDEN YAYINDAN KALDIRILDI!?
28 Şubat 2018
Hurriyet’ten Aysel Alp haberi: [[  “ÇED dosyası..Kanal neleri değiştirecek?: Kanal İstanbul’un 348 sayfadan oluşan ÇED dosyasına göre Küçükçekmece Sazlıdere-Durusu koridorlarında yer alacak proje; Orman, tarım, hazine, vakıf, şahıs arazileri ile tarihi ve doğal SİT alanları, camileri, türbeleri etkileyecek. Terkos ile Küçükçekmece göllerinini sulak alanlarını da…”11.sayfada..]]
Gazetenin 11. sayfasına bakıyoruz haberin devamı yok. Tüm sayfaları taradım yine yok..Belli ki İstanbul'u yok edecek ÇED raporu yok edilmiş..
Anımsayın 15 Şubat 2018 günkü raporu: {{ Kanal İstanbul’da ÇED bilmecesi Aysel ALP..Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Kanal İstanbul’un güzergahını 15 Ocak’ta açıklasa da henüz ÇED dosyası Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na gönderilmedi… Kanal İstanbul’un ÇED başvuru dosyası ilk olarak aralıkta Çevre Bakanlığı’na iletildi. Bakanlık dosyayı internet sitesine koydu. Ancak çıkan haberler üzerine Ulaştırma Bakanlığı başvurusunu geri çekti. Dosya da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın internet sitesinden kaldırıldı. Hürriyet’e bilgi veren Ulaştırma Bakanlığı yetkilileri “ÇED dosyası tamamlanmak üzere. Önümüzdeki hafta tüm eklentileriyle birlikte Çevre ve Şehircilik Bakanlığına göndermiş olacağız” dediler. Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Baran Bozoğlu, da “ÇED başvuru dosyası hâlâ gönderilemedi. Bu Türkiye’yi etkileyebilecek bir proje olduğu için ÇED bilgilendirmesi tek bir görüşmeyle, tek bir halkın katılımı toplantısıyla yapılmamalı. İstanbul’un farklı bölgelerinde, tüm paydaşlar çağrılarak ÇED süreci tamamlanmalı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, ‘ÇED’ kararını bu görüşleri harmanlayıp; teknik ve bilimsel itirazlar ışığında vermeli” dedi..}}
11.sayfada yer almayan, dahası yer verilmeyen Aysel Alp’ın birinci sayfadak anons haber başlığı şöyle bitiyordu: “Terkos ile Küçükçekmece göllerinini sulak alanlarını da…11.sayfada”
Yazının devamını bilmek için kahin olmaya gerek yok. ÇED raporuna göre; Terkos ile Küçükçekmece göllerinini sulak alanlarını da, yani İstanbul’un sa havzaları ile İstanbul tümden yok oluyoré!!
Birinci boğaz ile İstanbul’un yarısını, ikinci boğaz Kanal İstanbul ile de kalan yarısını bitirecekler ve gidecekler!!


ŞEVKET ÇORBACIOĞLU
TEKNOPOLİTİKALAR PLATFORMU
evesbere@mynet.com
evesbere@gmail.com  
sevket-che@hotmail.com.tr
GSM: 0506 609 00 32

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder